Kontakt

Tydliga kundsupport

Telefon:
08 12 15 48 90
E-postadress:
admin@tydliga.se
Telefontid:
Måndag - Fredag : 09:00 - 15:00

Bli kund

Som kund hos oss får du tillgång till skräddarsydda försäkrings- och finansiella lösningar som är anpassade efter dina behov och mål.

Bli en del av Tydliga

Med medlemskap hos oss får du tillgång till våra muskler samtidigt som du behåller din förmåga att agera utifrån dina kunders bästa.

Jobba hos oss

Tydliga – en plats där expertis och passion för finans och försäkring är i fokus. Här har du chansen att göra en verklig skillnad för både våra medlemmar och deras kunder.

Sjukvårdsrådgivning 

DSS Hälsa sjukvård

08-400 061 21
dss-halsa.se

Du kan kontakta DSS Hälsoteam vardagar 09–17 och helgdagar 09-12. Du som söker för akut krisstöd kan kontakta DSS Hälsoteam dygnet runt.

 

Euro Accident sjukvård

0771-10 50 10
euroaccident.com

Du som har Sjukvårdsförsäkring PrivatAccess silver eller guld kan enkelt anmäla ditt ärende och söka vård via Euro Accidents mobilapp. Du kan också följa dina pågående ärenden, av- eller omboka vårdbesök, begära ersättning, betala självrisk och mycket mer. 

Läs mer om appen

 

Länsförsäkringar sjukvård

0771-666 115
lansforsakringar.se

Via Länsförsäkringars chatt kan du som har sjukvårdsförsäkring få medicinsk rådgivning dygnet runt, samt få hjälp med att boka vård vardagar 08.00-20.00. Du kan när som helst på dygnet starta ett nytt ärende, titta på dina tidigare ärenden, samt avboka eller omboka en befintlig bokning.

Boka vård via chatt

 

Nordeuropa sjukvård

020-430 030
nordeuropa.se

 

Trygg-Hansa sjukvård

0771-111 670
trygghansa.se

Hitta en tydlig rådgivare nära dig!

Hitta i en rådgivare i din närhet från Tydligas stora nätverk av professionella försäkringsförmedlare och investeringsrådgivare. Optimera ditt försäkringsskydd eller din placering genom skräddarsydda lösningar som passar dina behov och önskemål.

Hitta en rådgivare nära dig!

Medarbetare

 

Alexander Hultberg 

Team IT & Team Marknad
Digital utveckling

076-166 77 67
alexander.hultberg@tydliga.se

 

David Storm 

Team IT & System
Webb- & Systemutvecklare


david.storm@tydliga.se

 

Eva Hernegran  

Team Ekonomi
Ekonomiadministratör

08-41 00 65 16
eva.hernegran@tydliga.se

 

Fredrik Lindqvist 

Team IT & System
IT-ansvarig

073-660 71 31 
fredrik.lindqvist@tydliga.se

 

Fredrik Nilsson 

Team Compliance
Jurist

072-853 06 37
fredrik.nilsson@tydliga.se

 

Hans Jonsson 

Team Affär Liv


070-210 30 00
hans.jonsson@tydliga.se

 

Helén Lindqvist 

Team Flexplan
Operativt ansvarig - Flexplan

08-122 072 98
helen.lindqvist@tydliga.se

 

Helena Segerström

Team Ekonomi
Ekonomiansvarig

08-12 15 48 92
helena.segerstrom@tydliga.se

 

Håkan Hellqvist 

Team Affär Liv
VD Tydliga Partners

073-087 48 44
hakan.hellqvist@tydliga.se

 

Håkan Holmström 

Team Affär Sak


070-168 21 62​​​​​​​​​​​​​​
hakan.holmstrom@tydliga.se

 

Jenny Samnelius 

Bolagsrelationer - Liv


072-050 54 99
jenny.samnelius@tydliga.se

 

Joachim Örn 

Team Flexplan
Administratör

​​​​​​​​​​​​08-12 15 48 90​
joachim.orn@tydliga.se

 

Johanna Nylén Boivie 

Team Produkter & Tjänster
Produktspecialist personförsäkring

08-12 15 48 93
johanna.nylen@tydliga.se​​​​​​​

 

Malin Stenlund 

Team Ekonomi
Ekonomiassistent


malin.stenlund@tydliga.se

 

Markus Linnes 

Team Management
Verkställande Direktör

070-287 54 99
markus.linnes@tydliga.se

 

Ola Söderström 

Team Produkter & Tjänster
Produktchef

079-077 99 50
ola.soderstrom@tydliga.se

 

Pauline Granli

Team Admin
Administratör

08-12 15 48 91
pauline.granli@tydliga.se

 

Per Bryner 

Team Affär Sak


070-492 35 74​​​​​​​​​​​​​​
per.bryner@tydliga.se​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

 

Rebecka Aveling 

Team Marknad/Kommunikation
Marknadskommunikatör

​​​​​​​​​​​​076-344 20 50
rebecka.aveling@tydliga.se​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

 

Smilla Wagnert  

Team Admin
Administratör


smilla.wagnert@tydliga.se​​​​​​​

 

Thomas Fjällström 

Team Management
Affärsutvecklingschef

070-583 61 01
thomas.fjallstrom@tydliga.se​​​​​

 

Är du inte nöjd?

Om du tycker att någon av våra rådgivare har gjort fel och du inte kommer överens med din eller företagets rådgivare ska du i första hand kontakta din rådgivare och i andra hand kontakta den som är klagomålsansvarig för det bolag där du är kund. Du hittar information om klagomålsansvarig på din rådgivares hemsida eller i rådgivarens allmänna information till dig som kund.

Om du är kund till Tydliga ska du kontakta klagomålsansvarig skriftligen på nedan adress. Skicka gärna ditt klagomål på den e-postadress som anges. Redogör så tydligt som möjligt för vad du anser har hänt och vad din rådgivare har gjort fel. Det underlättar en snabb hantering.

Du kan få kompletterande vägledning från Konsumenternas försäkringsbyrå, Konsumenternas Bank- och finansbyrå eller den kommunala konsumentvägledningen. Om du inte är nöjd med vårt beslut kan du få din fråga prövad av Allmänna reklamationsnämnden eller allmän domstol. Om du vill klaga på ett beslut är det viktigt att du gör det så snart som möjligt.

Kundklagomål Tydliga

Bergsbovägen 11
191 35 Sollentuna
klagomalsansvarig@tydliga.se